Jezioro Jeziorak, Pojerze Iławskie

Bardzo długie jezioro, zróżnicowana linia brzegowa, zatoczki bidungi, brzegi zalezione, dużo wysp, przy niektórych zorganizowano pomosty dla żeglarzy, w Siemianach wybudowano nowe pole namiotowe i Eko-marinę z pełnym zapleczem socjalnym i pomostami.

Jezioro Jeziorak pojezierze Iławskie

Jezioro Jeziorak - nasz-czarter.pl, czarter jachtów Phila 880 oraz Twister 800n na jeziorze Jeziorak

Jezioro Jeziorak to jezioro rynnowe położone w północno-wschodniej Polsce w obrębie Pojezierza Iławskiego. Jeziorak jest najdłuższym oraz szóstym pod względem powierzchni jeziorem w Polsce.

Jezioro połączone jest z Kanałem Elbląskim. Brzegi jeziora są zalesione - północne wysokim drzewostanem, a południowe niskim.Brzegi Jezioraka są przeważnie wysokie i strome. Zachodni brzeg i środkowa część brzegu wschodniego przylegają do wielkich kompleksów leśnych. Resztę obrzeży pokrywają pola, łąki i mniejsze kępy lasu.

Z południowego krańca Jezioraka wypływa rzeka Iławka, tutaj też leży jedna z największych wysp śródlądowych - Wielka Żuława (82,4 ha) i wejście do kanału łączącego jezioro Jeziorak z Jeziorakiem Małym w Iławie. Wpłynęcie na mały Jeziorak ogranicza most drogowy.

Oś wąskiego, rynnowego jeziora biegnie z północy na południe, w środkowej części łamiąc się i zmieniając kierunek na południowy wschód, a potem południowy zachód.

W części środkowej Jeziorak rozszerza się; tu na trasie leży kilka wysp. Przy wyspach zostały umieszczone przez Związek Gmin Jeziorak pływające pomosty dla żeglarzy. Stworzono w ten sposób bardzo dogodne warunki do cumowania jachtów na nocleg. Przy pomostach zlokalizowane są toalety chemiczne.

Na wysokości wsi Siemiany wybiega na północny wschód zatoka Kraga, która przez jezioro Dauby łączy jezioro Jeziorak z Kanałem Elbląskim. Kanał Elbląski jest w tej chwili słabo utrzymany i przejście dużym jachtem jest utrudnione. W najbliższej przyszłości przewidywany jest remont Kanału Elbląskiego.

Do zachodniego brzegu wpada strumyk z jeziora Urowiec, a nieco wyżej przesmyk wiedzie do jeziora Płaskiego. Wpłynięcie na jezioro Płaskie jest utrudnione przez nisko zawieszoną trakcję wysokiego napięcia. Linia ta jest poważnym niebezpieczeństwem dla jachtów, ze względu na wysokość masztu. W celu ominięcia przeszkody i wpłynięcia na jezioro Płaskie, należy położyć maszt na bramce.

Główny akwen biegnie dalej ku północy i dzieli się na dwie zatoki: wschodnią ślepą i zachodnią połączoną kanałem z jeziorem Ewingi. Do jeziora Edwingi płynie się bardzo płytkim kanałem 1-1,2m głębokości oraz ograniczony jest trakcją elektryczną i mostem, Uniemożliwia to opuszczenie miecza oraz całej płetwy sterowej i wymaga położenia masztu. Z tego względu przepłynięcie kanału jest dość trudne. Pod wodą w kanale znajdują się konary drzew i można napotkać sieci umieszczone w poprzeg kanału. Po przepłynięciu kanału wpływa sie na dość płytkie jezioro Edwingi. Jedyne miejsce, gdzie można przycumować to bardzo płytka przystań w Zalewie (stan na sezon 2011). W 2013 prowadzone są pracę na budową eko-mariny.

Na Jezioraku znajduje się wiele zatok, półwyspów i 16 wysp, a największe z nich to Wielki Ostrów (Wielka Żuława) i Wielki Bukowiec. Największe miasto nad jeziorem Jeziorakiem to Iława. Wokół Jezioraka znajduje się kilka małych miejscowości, wśród nich Siemiany, Szałkowo, Makowo oraz Zalewo.

Na podstawie informacji w Wikipedii.


Galeria jeziora Jeziorak


Przystań
wynajem jachtów żaglowych Phila 880, Laguna 25

Serwis YAMAHA (szara brama)
Iława, Sienkiewicza 30


Przystań
wynajem jachtów żaglowych Sedna 30, Sedna 26

Przystań ZGJ - Związek Gmin Jeziorak
(zielona brama)
Iława, Sienkiewicza 32

Kontakt:
zamówienia, rezerwacje, obsługa portowa, pomoc techniczna:

Stanisław Tyburski

Tel.+48 601 69 39 07

Armator:

tybis Izabela Tyburska
Rejestr CEIDG R: 091553811
astimo.pl Stanisław Tyburski
Rejestr CEIDG R: 340742787

©2010-2023 nasz-czarter.pl, strona i system rezerwacji czarteru jachtów wykonany i zarządzany przez astimo.pl w oparciu o framework Bootstrap